14 Kasım 2008 Cuma

Hayallerimiz; Bilinç Altı, Farkındalık, Zihin Oyunları

Bu sabah; iş yerine beraber geldiğimiz Mali İşlerdeki bir abla'ya "iş kurma" ile ilgili hayallerimi anlattım. Hayranlıkla dinledi beni.. Aslında istediği, beklediği bişey değildi.. Çok fazla sormadı da.. Ben küçük bir fikir belirttim; "Şunu nasıl yaptınız?" dedirterek ilgili olup olmadığını anlamaya çalıştım. Çünkü bazen gerçekten çok geveze oluyorum :) Düşündüm bir an: onun bu konu ile ilgisi neydi? Ne için yapıyordum bunu? Olur da işten ayrılırsam; onunla görüşme ihtimalim bile yoktu; ki bir geçmişim de yoktu. İçimdeki "konuşma  güdüsü"nü sorguladım; yok :) Gevezelik hissi değildi bu.. (Bir önceki akşam alt sınıftaki kardeşimlerimden birisiyle telefonda 45 dak konuşmuştum; gevezelik ihtiyacım yoktu :) Düşündüm ve farkına vardım:
Hayal kurduğum şeylerden ben bile korkmaya başlamıştım. "Yapamazsınız" diyenlerin sayısı o kadar artmıştı ki; ben bile inancımı yitirmeye başlamıştım. Hele de son 10 gündür üzerinde adama akıllı çalışma yapamayınca iyice heyacanımı da kaybetmiştim..
Peki ne yapıyordum ? Heyecanımı yeniden kazanmak için: zihnim bana bile farkettirmeden yeni bir oyun oynuyordu bana.. Beni destekleyecek insanlarla konuşturuyordu beni.. İki nedeni vardı bunun da:
  1. Yaptığım işin doğru olduğunu hatırlatacak; kelimeler duymak..
  2. Olur da içimdeki "korku ve riskten kaçma birimi" harekete geçer de; kendime verdiğim sözlerden vazgeçmeyi düşünürse, sadece kendime olan güvenimi değil aynı zamanda başkalarının da bana olan güvenini kaybetme riskine sokarak: kaçmamı engelliyor..
Zihnimi seviyorum. Aslında onun bana bu şekilde oyunlar oynaması çok hoşuma gidiyor. Çünkü insan gerçeklerde kaybolduğunda; farkında olmadıkları bir güç tarafından hayallerinin yeniden hatırlanmasına yardımcı oluyorlar.
Küçük bir zihin egzersizi yapalım: "Aklımız böyle oyun oyanamayı nereden biliyor? Bilinç altı denen şey nerden besleniyor?" İşin teoriğini bilmesem de, şunları söyleyebiliyorum: Hayallerimiz bilinç altımızı şekillendiriyor;sonra da bilincimiz hedefini şaşırdığı zamanlarda; zihinimiz çeşitli oyunlar oynayarak bizi farkında bile olmadan mutlu ediyor :) 
Çünkü hayaller; mutlu günlerin zihinimizde canlandırılmasıdır...
"İyi güzel de doğru teknikleri nereden biliyor?": Kendi adıma okuduğum, ama içeriğini hatırlayamadığım hatta ismini bile anımsayamadığım kitaplardan; izlediğim filmlerden..
Bunu  nasıl kullanırım diyorsanız; çeşitli kişisel tekniklerimi anlatacağım:
  • Olumlu düşünün; gülümseyin, kahkaha atın.. Çünkü olumsuz düşünceler, gülümsemeyi kaybetmek beyinimize daha oksijen gönderiyor. Daha az oksijen alan beyin, daha az düşünüyor, daha az düşünen beyin: size "Mutluluk Oyunları"  oynamaktan çok; "Mutsuzluk Oyunları"oynar.
  • Bol bol okuyun; zor problemlerle uğraşın, insanları anlamaya çalışın(daha büyük bir problem bilmiyorum :) Düşünün, hayal kurun(kişisel geleceğinizi düşünün, eşinizle beraber geçirdiğiniz 10 yıl sonraki gününüzü düşünün, ışınlama olsaydı nasıl yaşardınız bir gününüzü hayal edin.) Sıradışı hayaller kurmanıza gerek yok. Hayal kurarken inovasyon yapın :) Var ola fikirlerden yola çıkın.. Zihninizin genişlediğini hissedeceksiniz.
  • İyi filmleri izleyin; çizgi sinemaları izleyin.. Gözlemleyin; insanları, hayvanları, doğa olaylarını, makineleri gözlemleyin. Sebep-Sonuç ilişkisi çıkarmaya çalışın.
Yukarda anlattıklarım zihinizi genişletmek için kullanacağınız şeylerdir. Peki zihiniz genişlediğinde; etrafınızdaki her ayrıntıyı yakalayabildiğinizde ne olacak? Basit: Zihninizi boşaltmanın yöntemlerini deneyeceksiniz.. Kendi iç sesinizi dinleyebilemek için; bilinç altınıza boş bir yer vermeniz lazım :) Üstelik sürekli tüm ayrıntıları görmek, insanı çok fazla yorar, fazlası da zararlı yani ;) 
  • Müzik dinleyin, bir kahvenin tadını çıkartın; bir sahilde sessiz bir şekilde suyun kıyıya vuruşunu izleyin dinleyin; bir kedinin sevimliliğinin içinize verdiği sıcaklığı hissedin... Bir yaprağının salınışını izleyin(Son bahardayız; zaten malzeme yeterince var ;)
Sonuçta; genişletilmiş bir zihniniz olacak. Ancak sadece ihtiyaç duyduğunuzda tüm zihninizi kullancaksınız; onun dışında size oyunlar oynayıp; sizi mutlu edecek, başarmanızı sağlayan küçük ipuçlarını verecek bir zihne sahip olacaksınız..

Güzel olmaz mı?  

1 yorum:


  1. Hurrah, that's what I was searching for, what a data! existing here at this webpage, thanks admin of this web page. fb login facebook

    YanıtlayınSil