6 Temmuz 2007 Cuma

IBM'den Innovasyon Dersleri

Radikal İşbirliği

IBM’in Yenilik Üretme Fabrikasından Dersler

2003’ün sonlarına doğru IBM’de veriler 3 yıl önce 5 Milyar Dolar yatırılan Chip işinin çok iyi gitmediğini gösteriyordu. 2002’de 1 Milyar Dolar kaybedilmişti; 2003’te de 252 Milyon($) da cabasıydı. İş işten geçmeden bir şeyler yapılmalıydı…

IBM yeni bir strateji yapmayı planladı. Çeşitli partnerleriyle toplanıp işbirliği yapmayı düşündü. Böylece beyin gücü paylaşımı ile bir yenilikçilik trendi ortaya çıkabilirdi. Küçük ortaklar ile başlayan bu işbirliği fikri piyasanın en büyük firmalarının beraber Ar-Ge işleri yapma fikrini ortaya çıkardı. Chip Ar-Ge’sinde içinde içlerinde AMD, Sony, Toshiba, Freescale gibi 9 firmanın bulunduğu bir “Açık Ekosistem” oluşturdu.

[more]

Bir çok büyük firma 21. yüzyılın  “Yenilikçi Ağları” denilen; diğer firmalarla takım çalışması yapmak zorunda kalınacağını düşünüyor. Elbette ki bir-boyutlu-herkese-uyar bir işbirliği söz konusu değildir. Her halükarda bu büyük bir risktir. Ama aynı zamanda da büyük bir şanstır. Bu yöntemle ulaşılan bazı önemli sonuçlar: Boeing’in yeni 787 Dreamliner’ı markete 12 ay önce koyabilmesine; P&G’nin Ar-Ge üretkenliğini %60 arttırmasını sağladı.

7 yıl önce IBM’in New York Hudson Vadisindeki chip fabrikası durma noktasında gelmişti. Şuanda ise hummalı bir çalışma altında… 200.000 çalışan bulunduğu fabrikaya şimdiye kadar 4.4 Milyar Dolar yatırım yapıldı. Bu dev maliyet, ve çalışma ödülleri beraber paylaşılıyor. IBM bu beraberliklerde fabrikanın yapımının paylaşılmasında 2 Milyar Dolar tasarruf etti, Bu beraberliklerin önümüzdeki 3 yıl içinde de 7 Milyar dolar fazladan kar sağlayacağı planlanıyor.

IBM’e göre dönüş yok. Ama hala bir çok Ar-Ge Lideri “Açık Yenilikçilik” fikrini yeni ve riskli buluyor. Açık Yenilikçilik’in gücü onların da böyle bir organizasyona katılmak zorunda kalacaklarını gösteriyor. Ama katılana kadar çok geç kalmış olabilirler.

BussinessWeek

Çeviri ve Özet: M. Tahir Çakmak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder